Sandy 10 Mile Race - 15th April 2001  
Position Time Surname First name Age Club WINNERS
1 52.04 Southam Eric M40 Highgate Harriers 1st Male
2 55.24 Randall David M40 Cheltenham & County Harriers 2nd Male
3 55.36 Berrill Nick SM Ilford AC 3rd Male
4 57.05 Boucher Michael SM Aldershot Farnham & District AC  
5 57.06 Lund Simon SM Woodstock Harriers  
6 58.16 Morgan Brenan SM Cambridge Triathletes  
7 58.24 Ansfield Matt SM North Herts Road Runners  
8 59.25 Goutcher Bob SM Plymouth Harriers  
9 59.27 Stout Chris SM Wellingborough & District AC  
10 61.41 Johnston Robert M40 West 4 Harriers 1st M40 Vet Male
11 61.49 Davies Lewis SM Royston Runners  
12 62.26 Moore Adrian M40 Stopsley Striders  
13 62.36 Read Maurice SM Nene Valley Harriers  
14 62.42 Yorwerth Amanda SF St Albans Striders 1st Female
15 62.43 Mann Stuart M50 Verlea AC 1st M50 Vet Male
16 62.49 Elliot Gavin SM Biggleswade AC 1st Sandy Resident Male
17 62.57 Pilling Andrew M40    
18 63.04 Luck Jamie SM Harlow RC  
19 63.15 Duhig Peter M50 Ryston Runners  
20 63.29 Jones Martin M40 Verlea AC  
21 63.56 Brown Judy F45 St Albans Striders 2nd Female
22 63.57 Oates Paul M50 Herne Hill Harriers  
23 63.59 Tomlin Jamie SM    
24 64.05 Street Clive M40    
25 64.07 Innes Andy SM    
26 64.16 Chalk Steve M40 Biggleswade AC  
27 64.30 Leslie Norman M40 North Herts Road Runners  
28 64.31 Gentle David SM Bedford & County AC  
29 64.39 Jacklin Malc SM Werrington Joggers  
30 64.42 Howling Simon SM Ryston Runners  
31 65.01 Bufton G M40 Bedford Harriers  
32 65.03 Gibbons L M40 Notts AC  
33 65.09 Smith Samuel SM Wellingborough & District AC  
34 65.10 Church Michael M40 Northampton Pheonix  
35 65.14 Long Vince SM Royston Runners  
36 65.21 Fadden Alastair SM Bedford Harriers  
37 65.27 Bignell Philip M40 Human Energy AC  
38 65.29 Macarthur Christopher SM 45 RC  
39 65.33 Phillips Christopher SM Werrington Joggers  
40 65.37 Stacey Graham M50 RRC  
41 65.40 Burne David SM    
42 65.41 Barnard Michael M40 Bedford Harriers  
43 65.41 Proudly Malcolm M50 Verlea AC  
44 65.45 Mensley P M40 Charnwood AC  
45 65.53 Webb Alan M50 Midland Vets AC  
46 65.57 Hamilton  Douglas M50    
47 66.08 Berry Stuart SM Dunstable Road Runners  
48 66.24 Ferris Tony M50 Thame Runners  
49 66.26 Newens David M50 Milton Keynes AC  
50 66.27 Horn Stuart SM Bedfordshire Police  
51 66.31 Smith Colin SM    
52 66.33 Parello Tony SM Bedford Harriers  
53 66.34 Rainbow Paul M50    
54 66.52 Cook Gary SM North Herts Road Runners  
55 66.57 Cole Linda F35 Shaftesbury Barnet Harriers 3rd Female
56 67.03 Brown Jim M40 Fairlands Valley Spartans  
57 67.09 Thomas John M60 Corby AC 1st M60 Vet Male
58 67.10 Pine Tim M40 Fairlands Valley Spartans  
59 67.15 Connolly Kevin M40 Milton Keynes AC  
60 67.18 Pritchard Suzanne F35 St Albans Striders 1st F35 Vet Female
61 67.19 Scott Andy M40 Werrington Joggers  
62 67.26 Gaunt Steve M40 Bedford Harriers  
63 67.40 Mason-Smith Ross SM Bishop Stortford RC  
64 67.52 Taylor Chris SM Leighton Fun Runners  
65 67.57 Connolly Will M40    
66 68.19 Keech Tony M40 Human Energy AC  
67 68.24 Merritt Philip SM Werrington Joggers  
68 68.26 Tresize Michael SM    
70 68.37 Masson Kim F35 Riverside Runners  
69 68.37 Cave Ron M50 Werrington Joggers  
71 68.41 Annetts Martyn SM North Herts Road Runners  
72 68.46 Brown Andy M40 Dunstable Road Runners  
73 68.47 Wilmot Andrew M50 Halstead Road Runners  
74 68.48 Millac Sarah F35 St Albans Striders  
75 68.52 Williams Philip SM    
76 69.14 Franklin John SM North Herts Road Runners  
77 69.33 Horsman Joe M40 Bedford & County AC  
78 69.41 Hawkins Stephen M40 Ampthill & Flitwick Flyers  
79 69.42 Green Mark SM Verlea AC  
80 69.44 Cowley Laura JF Shaftesbury Barnet AC 1st Junior Female
81 69.54 Skerrat Ian M50 Biggleswade AC  
82 70.00 Cork John M40 Oddfellows AC  
83 70.06 Adams Paula SF North Herts Road Runners  
84 70.13 Defitt Russell M50 Shaftesbury Barnet Harriers  
85 70.21 Rawlins Andrew SM Werrington Joggers  
86 70.25 Whiteman Richard M50 Bedford Harriers  
87 70.30 Rompf Joerg SM Serpentine Runners  
88 70.34 Middlebrook Ian SM    
89 70.42 Pullen Graham M50 Holland Sports AC  
90 70.45 Percy D SM Dunstable Road Runners  
91 70.47 Stewart Dave M40 Harlow RC  
92 70.54 Mowbray Paul SM Bedford Harriers  
93 70.55 Hammond Philip JM North Herts Road Runners 1st Junior Male
94 71.01 Murray Chris SM    
95 71.06 Watson Bob M40 St Albans Striders  
96 71.08 Thompson Bob M50    
97 71.18 Hollis Zac SM Bedford Harriers  
98 71.21 Shorrock Guy SM    
99 71.27 Wheeler Kym F35 Corby AC  
100 71.29 Dobbie David M40 St Albans Striders  
101 71.38 Wynde Robin M40 RSPB Staff Association  
102 71.40 Nichols Dave SM    
103 71.46 Braverman Terry M50 Newmarket Joggers  
104 71.49 Pittard Graeme M40    
105 71.58 Maxwell Ross M40 Watford Joggers  
106 72.06 Newbitt Mike M50 Fairlands Valley Spartans  
107 72.12 Swithenby Margaret F45 Milton Keynes AC 1st F45 Vet Female
108 72.16 Sherlock Richard M40 Windle Valley Runners  
109 72.18 Woods Colin M40 Windle Valley Runners  
110 72.20 Marshall Ian SM Bedford Harriers  
111 72.28 Bowdrey Ray M40 Fairlands Valley Spartans  
112 72.43 Moffatt A SM    
113 72.47 Milnes Chris M40 Ryston Runners  
114 72.49 Thomas Graham M40    
115 72.50 Barnes Wendy SF Harlow RC  
116 72.57 Grey Garry M40 Garden City Joggers  
117 73.07 Moffatt I M40    
118 73.14 Cooke Francis F35 March Braza  
119 73.21 Van Der Putten Rosemary F35 Human Energy AC  
120 73.22 Black Ali SM    
121 73.23 Horne Graham M40 Bedford Harriers  
122 73.38 Crone William M50 North Herts Road Runners  
123 73.39 Chisholm Barry M40 Haringey  
124 73.46 Payne George M50 Fairlands Valley Spartans  
125 73.48 Chana Jaswant M50 Bedford Harriers  
126 73.55 Williams Christopher SM Bedford Harriers  
127 73.57 Cook Tim M40 Werrington Joggers  
128 73.58 Storey John M50 Riverside Runners  
129 73.59 Howe Meriel F55   1st F55 Vet Female
130 74.00 Stainer Yvonne F35 Verlea AC  
131 74.02 Hardy Robert M50 Fairlands Valley Spartans  
132 74.09 Parkins Mike M50 EVAC  
133 74.11 Gillan Robert M40    
134 74.15 Stevens Peter M40 North Herts Road Runners  
135 74.19 Roberts Alan SM Vale of Aylesbury  
136 74.23 Dodsworth Adam ? Bedford Harriers  
137 74.26 Gould David M40 Trail Running Association  
138 74.30 Jones Colin SM RRC  
139 74.34 Wallis Dolores F35 Bedford & County AC  
140 74.35 Horsman Kathy F35 Bedford & County AC  
141 74.40 Catlin Anthony M40 RRC  
142 74.45 Wright Gordon M40 Verlea AC  
143 75.00 French Malcolm M40 Serpentine Runners  
144 75.05 Robinson Stuart SM    
145 75.21 Prodrick George M60 Werrington Joggers  
146 75.25 Turner Philip SM    
147 75.27 McEwen Terry M50 Bedford Harriers  
148 75.31 Oyston J M50 Garden City Joggers  
149 75.35 Bryan Jerry M40 Riverside Runners  
150 75.39 Purser David M50 Little Paxton  
151 75.42 Davis Eric M60 Riverside Runners  
152 75.44 Gillard Jane F35 Spa Striders  
154 75.46 Klabe Neil SM Bedford Harriers  
153 75.46 White Darren SM Riverside Runners  
155 75.54 Brian-Davis Joe M50 Portsmouth Joggers  
156 76.04 Fallaize Clive M40 Vale of Aylesbury  
157 76.18 Grout Stuart SM Bileys Health & Fitness  
158 76.19 Biggs Roger M50 Fairlands Valley Spartans  
159 76.22 Pinner James SM    
160 76.29 Weight Colin M60 St Edmunds Pacers  
161 76.36 Herman Chris M40 Milton Keynes AC  
162 76.42 Stephen Clark M50 Bedford Harriers  
163 76.44 Lonergan Sean M40 Spa Striders  
164 76.45 Billington W M60 Bedford Harriers  
165 76.47 Holmes Fiona SF Ampthill & Flitwick Flyers  
166 76.48 Rogan Katy SF    
167 76.51 Hibbitt Sid M50    
168 76.54 Goodwin Ian SM    
169 77.06 Mussett Steve M40 Garden City Joggers  
170 77.25 Russell M M60 Bushfield Joggers  
171 77.27 Grey Martin M50 Shaftesbury Barnet Harriers  
172 77.37 Johnson Andy M40 RRC  
173 77.40 Shimmin Greg SM    
174 77.42 Carpenter Neil SM Dagenham 88 Runners  
175 77.50 Stokes Robert SM    
176 77.57 Kruse Jenni SF London Heathside  
177 78.02 Berini Brad SM    
178 78.07 Bonham Nigel M60 Newmarket Joggers  
179 78.12 Parsons Liz F45 Northampton Pheonix  
180 78.20 Everett Wayne SM    
181 78.26 Smith Stephen SM    
182 78.30 Leonard Graham M40 Ramsey RR  
183 78.32 Duffett Juanita F35    
184 78.42 Woodcraft Andrew M50 Red Hell AC  
185 78.43 Baker Patsy F35 Thame Runners  
186 78.44 Read Nick SM    
187 78.45 Newland-Smith Richard M40 St Albans Striders  
188 78.47 McEwen Malcolm SM Bedford Harriers  
189 78.48 Burridge Susan F45    
190 79.00 Ashurst Ian M40 Allenburys  
191 79.01 Wetton Sue F35    
192 79.04 Collins Stan M40    
193 79.05 Jefferies Philip M50 Leighton Fun Runners  
194 79.16 Prestridge Jeff M40 Serpentine Runners  
195 79.19 Wright P M50 David Lloyds MK  
196 79.21 Bunyan James M50 Dunstable Road Runners  
197 79.22 James-Bowen Rod SM Met Police Athletic Assoc  
198 79.28 Greenwood Richard SM    
199 79.30 Forrester Jan F45 Biggleswade AC  
200 79.44 Adams Clive SM North Herts Road Runners  
201 79.57 Storey Ann F55 Riverside Runners  
202 80.03 Marsh Kevin M40 Harlow RC  
203 80.05 Gilbert Barry M50 Tortoise Racers  
204 80.13 Armstrong Christine F45 Bedford Harriers  
205 80.18 Oberda John SM    
206 80.26 Richardson Jack M50    
207 80.28 Smith Gerald M50 Haverhill RC  
208 80.31 Fronte Lara SF Bedford & County AC  
209 80.32 Brassington Tom M40    
210 80.37 Welch Colin M40    
211 80.53 Lawlor Kevin M40 Fairlands Valley Spartans  
212 81.09 Fell Jim M50 Werrington Joggers  
213 81.11 Luck Ron M50 Harlow RC  
214 81.24 Woods Kerrie SF Windle Valley Runners  
215 81.31 Liddiard Colin M50 Bedford Harriers  
216 81.52 Hooker Lesley F45 St Albans Striders  
217 81.53 Hughes Susan F55 St Albans Striders  
218 82.02 Irving Vinette SF    
219 82.17 Dunk Simon M50    
220 82.33 Tristram Andrew M50 Liverpool Harriers AC  
221 82.45 Barber John M50    
222 82.53 Edwards Alice SF Bedford Harriers  
223 82.55 Clough John SM    
224 83.02 Jones Louise F35    
225 83.04 Hunt Alan M60    
226 83.08 Borland John M60 Finch Coasters  
227 83.13 Williams Malcolm SM North Herts Road Runners  
228 83.16 Horsman Gary SM Bedford Harriers  
229 83.30 Reading Barbara F45 Riverside Runners  
230 83.30 Reading Michael M50 Riverside Runners  
231 83.34 Hartwell Stephen M40    
232 83.37 Cartwright Eric M50 Bedford Harriers  
233 83.38 Cowan Kari F35 Bedford & County AC  
234 83.41 Fallaize Heather F35 Vale of Aylesbury  
235 83.45 Pitts Damien JM Biggleswade AC  
236 84.00 Goedde Dietmar M50 Hanauer LT  
237 84.15 Finn Steve SM    
238 84.20 Barnes Lesley F35 Bedford Harriers  
239 84.23 Dewsbury Nick SM Biggleswade AC  
240 84.32 Elliott Scott SM    
242 84.44 Rotchell Steve M40 Biggleswade AC  
241 84.44 Farnworth Peter M40 Hanauer LT  
243 85.13 Williams Graham M40 St Albans Striders  
244 85.24 Cooper Nicola SF   1st Sandy Resident Female
245 85.26 Gray Nigel M40 Royston Runners  
246 85.28 Casttes Dawn F35    
247 85.32 Brooks Guy M40 Bedford Harriers  
248 85.33 Calcutt Colin SM    
249 85.37 Faulkner Tracy SF    
250 85.46 Russell Ron (Run) M60 Castle Point Joggers  
251 85.49 Thomson Bob SM Riverside Runners  
252 85.53 Duckworth Ursula F55 Bedford & County AC  
253 85.57 Finn Timothy SM    
254 86.02 Hines Philip M50    
255 86.05 Marriott Catherine F45 RSPB Staff Association  
256 86.06 Malik Dharam M50    
257 86.11 Williams Tim SM    
258 86.34 Barker Michael M50 Yaxley Runners  
259 86.46 West John M50 Riverside Runners  
260 86.49 Van Zyl Desmond M40    
261 86.51 Pedder Alan M40    
262 86.57 Cooper John M50    
263 87.05 Marshall Bob M40    
264 87.07 Brown David M50 Garden City Joggers  
265 87.10 Kidd David M50 North Herts Road Runners  
266 87.12 Richardson Keith M50 RRC  
267 87.17 Parker Annette F35    
268 87.27 Brooks Paul SM RRC  
269 87.28 Malder Alec M40 Ampthill & Flitwick Flyers  
270 87.40 Bithell David M50 Bedford Harriers  
271 87.57 Taylor Leila F45 Garden City Joggers  
272 88.04 Masniuk Glyn M50    
273 88.25 Fetterston Richard M40    
274 88.43 Draper Denis M60 Garden City Joggers  
275 88.48 Howe Brenda M50    
276 88.57 Rushbrook Gary SM Werrington Joggers  
277 89.02 Hobbs Po M50    
278 89.15 Dee Michael M60 Veterans AC  
279 89.22 Connolly Janet F35    
280 89.23 Yates Eric M60 Bedford & County AC  
281 89.30 Williams John M60 100 Marathon  
282 89.32 Barnes Andy SM RRC  
283 89.58 Ashwood Rachel SF    
284 90.10 Cordrey Sue F45 Garden City Joggers  
285 90.18 Homes Gillian F45 Thorney Running Club  
286 90.28 Loughman John M40    
287 90.38 Scutt Frank M60 Riverside Runners  
288 90.48 Aylett Paul SM    
289 91.18 Gunn Sandra F35    
290 91.22 Bryan Ben SM    
291 91.31 Smith Sheila F55 Reading Road Runners  
292 91.33 Jones Tina F45 Garden City Joggers  
293 91.53 Huxley Linda F45 Vale of Aylesbury  
294 91.53 Draper Eleanor F55 Garden City Joggers  
295 91.57 Pearson Alex SM    
296 92.21 Proctor Lawrence M50 Stopsley Striders  
297 93.07 Seabrook Patricia F55 Finch Coasters  
298 93.15 Britt A M40 Norwich Sports   
299 93.34 Barnes Keith M50 RRC  
300 94.09 Viner Jenny F45 Ware Joggers  
301 95.40 Butler Sandra F55 Ramsey Road Runners  
302 96.02 Carter Big Dave M40 Fairlands Valley Spartans  
303 96.24 Deakin Lindsey SF North Herts Road Runners  
304 96.49 Hulley Christopher M50    
305 97.05 Burne Marion F35    
306 97.10 Price Colin SM    
307 97.10 Froad Steve SM    
308 97.24 Aylett Eddie SM    
309 97.28 Small Martin M50 Garden City Joggers  
310 97.42 Brett Simon SM    
311 97.48 Laviola Paul M40    
313 97.58 Williams Vicky F35 North Herts Road Runners  
312 97.58 Harding Roger M60 Serpentine Runners  
314 98.23 Butcher Bill M60 Hunts AC  
315 98.42 Bilham Deborah F35 Bedford  
316 98.44 Blain Thomas JM    
317 99.06 Hackett Alan M40 Northampton RRC  
318 101.12 Frankus Irmela F45 Hanauer LT  
319 101.19 Kent Wendy F35 Ampthill & Flitwick Flyers  
320 104.48 Miller Les M40 Bedford & County AC  
321 106.20 Lake Karon F35 Werrington Joggers  
322 106.21 Lake Andy SM Werrington Joggers  
323 106.24 Wickham Anthony M50 North Herts Road Runners  
324 110.35 Barr Iva F55 Bedford Harriers  
325 112.25 Miller Vanda F45 Bedford Harriers  
326 127.40 Dee Cynthia F55 Veterans AC  
TEAM RESULTS
1st Mens Team Verlea AC
Stuart Mann, Martin Jones, Malcolm Proudley, Mark Green
2nd Mens Team North Herts RR
3rd Mens Team Bedford Harriers
1st Mens VetsTeam Bedford Harriers
G. Bufton, Michael Bernard, Steve Gaunt, Richard Whiteman
2nd Mens Vets Team Fairlands Valley Spartans
3rd Mens Vets Team Werrington Joggers
1st Ladies Team St Albans Striders
Amanda Yorwerth, Judy Brown, Suzanne Prtichard
2nd Ladies Team Bedford Harriers
3rd Ladies Team Bedford & County AC
ERLENSEE CUP : Awarded to the club or team who enter the most runners in the 10 mile and Fun Run events
Winners: Bedford Harriers 29 runners
Others:
St Neots Riverside Runners 16 runners
North Herts Road Runners 15 runners
Werrington Joggers 12 runners
Bedford & County 12 runners
Biggleswade AC 11 runners
St Albans Striders 10 runners
Garden City Joggers 10 runners