Sandy Ten Mile Race - Sunday 7th April 2002      
Team Results at bottom of list 11/04/2002
Postn Runner Race No. Club Cat Hrs Mins Secs Prize
1 Andrew Venus 120 Unattached SM 0 57 21 1st Male
2 David Marshall 237 Road Runners Club SM 0 57 47 2nd Male
3 Mick Lane 215 Ranelagh Harriers M40 0 58 11 3rd Male
4 Paul Pearce 250 North Herts Road Runners SM 0 58 16
5 Colin Smith 147 Unattached SM 0 58 38
6 Tim Ellis 131 Unattached SM 0 59 14
7 L Nieberg 706 Dacorum & Tring AC M40 1 2 12 1st Male Vet 40
8 David Meller 702 Trent Park Runners SM 1 2 40
9 Andrew Pilling 112 Unattached M40 1 2 46 1st Sandy Resident
10 Gavin Elliott 161 Biggleswade AC SM 1 2 55
11 Alex Hamill 266 Riverside Runners M40 1 3 35
12 Steve Keyes 7 Road Runners Club SM 1 3 47
13 Graham Barker 144 Road Runners Club M50 1 3 55 1st Male Vet 50
14 P Wilkerson 283 Bedford & County AC M40 1 4 0
15 John Harris 79 Fairlands Valley Spartans SM 1 4 4
16 Roy Wildman 154 Unattached M40 1 4 4
17 Jamie Tomlin 37 Unattached SM 1 4 21
18 Stephen Cooper 701 Unattached M40 1 4 26
19 Jamie Luck 67 Harlow Running Club SM 1 4 32
20 Steve Livingstone 730 Garden City Joggers M40 1 4 36
21 William Quinn 94 Dunstable Road Runners M50 1 4 37
22 Grant West 710 St.Albans Striders SM 1 4 53
23 Jason Noon 239 Dunstable Road Runners SM 1 4 57
24 Ross Bartlett 145 Unattached SM 1 4 59
25 Steven Chalk 63 Biggleswade AC M40 1 5 4
26 Paul Mowbray 732 Bedford Harriers SM 1 5 39
27 Michael Barnard 110 Bedford Harriers M40 1 5 44
28 Ian Owens 247 North Herts Road Runners SM 1 5 50
29 John Jones 300 St.Albans Striders SM 1 5 52
30 Nick Jones 207 Ampthill & Flitwick Flyers SM 1 6 7
31 Martha Hall 255 Garden City Joggers SF 1 6 12 1st Female
32 James Gauthier 295 Unattached M50 1 6 14
33 Mark Gaffon 210 Unattached SM 1 6 16
34 Tim Pine 99 Fairlands Valley Spartans M40 1 6 17
35 John Franklin 17 North Herts Road Runners SM 1 6 27
36 Norman Leslie 96 North Herts Road Runners M40 1 6 29
37 Suzanne Pritchard 166 St.Albans Striders F35 1 6 31 2nd Female
38 Ken Wilford 32 Bedford & County AC M60 1 6 49 1st Male Vet 60
39 Lee Welham 35 Riverside Runners SM 1 7 7
40 Dave Johnson 724 Garden City Joggers M40 1 7 17
41 Martin Leach 289 Bedford Harriers M50 1 7 30
42 M.F. Russell 279 Bedford & County AC M50 1 7 35
43 Terry Peters 274 Wootton Roald Runners M40 1 7 47
44 Eugenia Carr 64 Unattached SF 1 8 0 3rd Female
45 Tony Ferris 39 Unattached M50 1 8 3
46 Keith Pritchard 293 Riverside Runners SM 1 8 6
47 Andrew Newbury 190 Garden City Joggers M40 1 8 12
48 Stephen Hawkins 73 Ampthill & Flitwick Flyers M40 1 8 16
49 Steve Pledger 708 Riverside Runners M40 1 8 21
50 Stewart Horn 51 Unattached SM 1 8 24
51 Martyn Annetts 36 North Herts Road Runners SM 1 8 55
52 Andrew Wilmot 158 Halstead Road Runners M50 1 9 7
53 Peter Cleggt 245 Unattached M50 1 9 8
54 Julie Bryan 114 Trent Park Runners F35 1 9 43 1st Female Vet 35
55 Ian Marshall 25 Bedford Harriers SM 1 9 53
56 Bjorn Goiny 123 LG Maintal SM 1 9 56
57 Lee Pattison 77 Unattached SM 1 9 57
58 Russell Devitt 286 Shaftesbury Harriers M50 1 10 13
59 P Miller 244 Leighton Fun Runners M50 1 10 14
60 Suzy Fitt 256 Garden City Joggers F35 1 10 20
61 M.C. Rosbrook 107 Orion Harriers M60 1 10 28
62 Paul Stoten 243 Tring Running Club M40 1 10 31
63 Andrew Harper 192 Vegetarian Cycling & Athletic Club SM 1 10 34
64 Richard Whiteman 152 Bedford Harriers M50 1 10 40
65 T Spencer 212 Unattached M40 1 10 42
66 Kate Wallace 195 Unattached F35 1 10 54
67 Ian Goodwin 52 Unattached SM 1 11 8
68 Duncan McLaren 191 Unattached SM 1 11 22
69 Jo Sawyers 168 Bedford Harriers SM 1 11 32
70 Ian Skerratt 88 Biggleswade AC M50 1 11 35
71 Kevin Smyth 136 Fairlands Valley Spartans M40 1 11 39
72 David Harkins 170 North Herts Road Runners SM 1 11 44
73 Nick Henson 160 Unattached M40 1 11 8
74 Stephen Beard 11 Road Runners Club SM 1 11 50
75 Allen Roberts 713 Vale of Aylesbury AC SM 1 11 52
76 Kevin Daly 47 Vegetarian Cycling & Athletic Club SM 1 11 57
77 Ian Ashurst 262 Unattached M40 1 12 0
78 Terry Avey 54 Phoenix AC M50 1 12 10
79 Georgio Garofialo 722 Bedford & County AC M60 1 12 14
80 Margaret Swithenby 65 Milton Keynes AC F45 1 12 23 1st Female Vet 45
81 Terry Braverman 165 Newmarket Joggers M50 1 12 32
82 Robert Walker 89 Unattached M40 1 12 39
83 Damien Pitts 95 Biggleswade AC JM 1 12 52
84 P Game 707 Garden City Joggers M50 1 12 57
85 G Thomas 164 Unattached M40 1 12 59
86 Paul Watts 5 Unattached M40 1 13 3
87 Paul Mason 248 Unattached SM 1 13 20
88 Joerg Thomas Rompf 69 Serpentine Running Club SM 1 13 21
89 David Parsons 182 North Herts Road Runners M40 1 13 22
90 Sarah Parsons 181 Biggleswade AC SF 1 13 23
91 T Wildman 251 Wellingborough & District AC M60 1 13 25
92 S Keepence 150 Luton United AC M40 1 13 26
93 Geoff Courtney 137 Unattached M50 1 13 45
94 John Storey 143 Riverside Runners M60 1 13 50
95 Michael Allen 712 Dunstable Road Runners SM 1 14 0
96 Carlos Camacho 220 Unattached M40 1 14 5
97 Jaswant Chana 61 Bedford Harriers M50 1 14 7
98 Keith Hale 719 Unattached M40 1 14 8
99 Chris Dove 253 Tring Running Club M50 1 14 12
100 Trevor Sayer 117 Unattached M40 1 14 14
101 Markus Ramb 124 Erste Hanauer Lauftreff M40 1 14 15
102 Stan Collins 38 Unattached M40 1 14 24
103 p Johnson 703 British Triathlon Assoc M40 1 14 42
104 Geoff Pettengell 189 North Herts Road Runners M50 1 14 45
105 Steven Southwell 1 Brighton & Hove AC SM 1 15 1
106 Bob Thompson 717 Bedford & County AC M50 1 15 3
107 Christopher Capps 153 Bedford Harriers M40 1 15 6
108 Ray Willett 734 Riverside Runners M40 1 15 12
109 Neil Shorten 276 Unattached SM 1 15 17
110 Bob Balding 259 Fell Runners Association M50 1 15 31
111 Paul Roberts 723 Bedford Harriers SM 1 15 33
112 R Bendix 10 Unattached M60 1 15 34
113 Keith Rawlings 219 Unattached SM 1 15 43
114 Emily Woodfield 105 Biggleswade AC SF 1 15 46
115 Chris Cook 221 Unattached M40 1 15 47
116 Anthony Catlin 156 Road Runners Club M40 1 15 50
117 Mick Jackson 726 Unattached SM 1 15 52
118 Kerrie Hamlin 179 Dunstable Road Runners SF 1 15 54
119 Pat Lennon 727 Garden City Joggers M60 1 15 56
120 David Hines 3 Unattached M50 1 16 12
121 Gerald Rolfe 299 North Herts Road Runners M40 1 16 20
122 Dave Stubbins 718 Bedford & County AC M50 1 16 22
123 P Bailey 709 North Herts Road Runners M50 1 16 30
124 John Collin 288 Unattached M40 1 16 34
125 N Betts 265 Wellingborough & District AC M40 1 16 38
126 David Pond 223 Fairlands Valley Spartans SM 1 16 38
127 Richard Pollen 280 Stevenage & North Herts AC M40 1 16 40
128 Jamie Rennie 208 Unattached SM 1 16 50
129 Gary Fuller 177 Bedford Harriers M40 1 17 0
130 Tony Osborne 68 Fairlands Valley Spartans M60 1 17 4
131 David Ross 19 Unattached M40 1 17 6
132 Graham Short 48 Bedford Harriers M40 1 17 6
133 Paul Jackway 733 Unattached M40 1 17 12
134 Estelle Martin 146 Unattached SF 1 17 17
135 Jack Richardson 121 Unattached M50 1 17 18
136 Ian Sutcliffe 218 North Herts Road Runners M50 1 17 26
137 Deirdre Bethune 22 Bedford Harriers F55 1 17 35 1st Female Vet 55
138 Paul Hudson 101 Unattached SM 1 17 36
139 Mandy Livingstone 729 Garden City Joggers SF 1 17 38
140 D Godfrey 294 Unattached SM 1 17 51
141 Joy Allen 254 Garden City Joggers F45 1 17 53
142 Pip Peakman 93 Riverside Runners F35 1 18 16
143 Jeff Allen 100 Unattached SM 1 18 18
144 Kris Heard 278 Unattached SM 1 18 20
145 Lee Murphy 151 Unattached SM 1 18 21
146 David Mullens 184 Unattached M40 1 18 25
147 Robert Ambrose 716 Unattached SM 1 18 28
148 Paul Milson 292 Riverside Runners SM 1 18 29
149 Jackie Tutt 62 Biggleswade AC SF 1 18 35
150 David Farthing 34 Fairlands Valley Spartans SM 1 18 38
151 Christopher Miles 711 Stevenage & North Herts AC M50 1 18 40
152 Stephen Gathercole 163 Unattached M50 1 18 48
153 Terence Bailey 133 Unattached M60 1 18 51
154 Julia Cooke-Simmons 273 Wellingborough & District AC F45 1 18 55
155 Graham Bayes 270 Wellingborough & District AC M50 1 18 55
156 Wayne Aylott 284 Garden City Joggers SM 1 18 57
157 Peter Farnworth 122 Erste Hanauer Lauftreff M40 1 19 4
158 Steve Rotchell 728 Biggleswade AC M40 1 19 4
159 Andrew Paxon 249 Unattached SM 1 19 8
160 George Payne 198 Fairlands Valley Spartans M50 1 19 14
161 Colin Tether 714 Garden City Joggers M50 1 19 14
162 Tim Philpott 290 Riverside Runners SM 1 19 17
163 H Watt 700 Unattached M40 1 19 22
164 David Saunders 169 Unattached M40 1 19 34
165 Ann Storey 142 Riverside Runners F55 1 19 40
166 Jo Graham 85 Unattached F35 1 19 42
167 Paul Holgate 257 Fairlands Valley Spartans M40 1 19 43
168 Karon Shipton 84 Unattached F35 1 19 46
169 Michael Reading 49 Riverside Runners M50 1 19 52
170 Tracey Faulkner 140 Unattached SF 1 20 1
171 Ursula Wilson 238 Barnet & District AC SF 1 20 15
172 Nigel Goldsmith 76 Unattached M40 1 20 38
173 Robert Smith 271 Garden City Joggers M40 1 20 42
174 Alan Goodwin 108 Fairlands Valley Spartans M60 1 20 50
175 Colin Liddiard 287 Bedford Harriers M50 1 21 7
176 Carole Lydon 98 Ampthill & Flitwick Flyers F45 1 21 22
177 H Downes 264 Unattached M40 1 21 32
178 James Statham 737 Unattached M40 1 21 36
179 W Billington 199 Bedford Harriers M60 1 21 36
180 Norma Leckie 222 Riverside Runners F45 1 22 5
181 C Challands 263 Unattached M40 1 22 9
182 Alec Maldar 704 Ampthill & Flitwick Flyers M40 1 22 12
183 Alex Paul 92 Unattached SF 1 22 29
184 Richard Atkins 57 Ware Joggers M40 1 22 38
185 Keith Yexley 277 Unattached M40 1 22 41
186 Philip Jeffries 30 Leighton Fun Runners M50 1 22 45
187 Malcolm King 130 Road Runners Club M50 1 22 50
188 Dave Skinner 135 Unattached SM 1 22 50
189 Jacintz Horne 281 Bedford Harriers F35 1 22 53
190 David Ince 736 Unattached SM 1 22 54
191 Scott Elliott 162 Unattached SM 1 22 58
192 Deborah Bilham 285 Bedford Harriers F35 1 23 6
193 Dawn Castles 29 Unattached F35 1 23 14
194 Dietmar Goedde 126 Erste Hanauer Lauftreff M50 1 23 20
195 Nigel Vincent 111 Milton Keynes AC M50 1 23 31
196 Megan Jones 175 Barnet & District AC SF 1 23 36
197 Barry Gilbert 202 Tortoise Racers M50 1 23 44
198 Richard Kirk 138 Unattached SM 1 24 7
199 Steven Lant 59 Fairlands Valley Spartans M50 1 24 16
200 Paul Brooks 40 Road Runners Club SM 1 24 30
201 John West 118 Riverside Runners M50 1 24 33
202 Debra Currington 297 Unattached F35 1 24 41
203 Barbara Reading 50 Riverside Runners F55 1 24 44
204 Peta Garton 209 Unattached SF 1 25 0
205 Lynda Smith 296 Unattached F35 1 25 13
206 Philip Glemondes 731 Unattached M50 1 25 14
207 Diane Gill 46 Northampton Road Runners F35 1 25 16
208 AC Pedder 301 Unattached M40 1 25 24
209 Catherine Marriott 28 RSPB Staff Association F45 1 25 29
210 Alan Williams 226 Unattached M50 1 25 35
211 M H Barker 53 Yaxley Runners M60 1 25 38
212 Terry Murphy 241 Werrington Joggers M50 1 25 41
213 J Aristizabal 240 Werrington Joggers M50 1 25 41
214 Ron Cave 26 Werrington Joggers M50 1 25 41
215 John Swann 104 Unattached M40 1 26 1
216 Eric Yates 9 Bedford & County AC M60 1 26 9
217 James Green 236 Unattached JM 1 26 18
218 Matthew Green 235 Unattached SM 1 26 18
219 J Stevens 103 Stopsley Striders F35 1 26 21
220 Ron Luck 242 Harlow Running Club M50 1 26 53
221 Rosemarie Mannig 258 Riverside Runners F35 1 27 1
222 Vera Voget 125 Erste Hanauer Lauftreff F55 1 27 1
223 Geoff Pettengell 189 North Herts Road Runners M50 1 27 3
224 Nick Cooke 201 Unattached SM 1 27 7
225 Sue Gipson 72 North Herts Road Runners F45 1 27 10
226 Rachel Lancaster 71 North Herts Road Runners F35 1 27 10
227 A Dodwell 45 Northampton Road Runners M40 1 27 22
228 Annette Parker 81 Unattached F35 1 27 25
229 Huw Oddy 268 Garden City Joggers SM 1 27 41
230 Fred Rennie 225 Unattached SF 1 27 46
231 David Rennie 224 Unattached SM 1 27 47
232 Brenda Howe 8 Unattached F45 1 27 59
233 Martin Turpin 725 Unattached SM 1 28 3
234 Luke Krouwel 721 Garden City Joggers SM 1 28 11
235 Dennis Draper 213 Garden City Joggers M60 1 28 28
236 Eileen Sparrow 167 Unattached F55 1 28 38
237 Michael Woodhouse 149 Unattached M50 1 28 40
238 C Kemble 260 Unattached SF 1 28 41
239 Leila Taylor 13 Garden City Joggers F45 1 28 43
240 David Kidd 119 Unattached M50 1 28 46
241 John Fulcher 200 Barnet & District AC M50 1 28 48
242 Tony Lack 204 Ramsey Road Runners M60 1 28 50
243 C Shaw 720 Garden City Joggers M40 1 28 51
244 Sandra Gunn 82 Unattached F45 1 29 1
245 Richard Barber 261 Unattached SM 1 29 3
246 Sue Lomdon 272 Garden City Joggers F45 1 29 13
247 Paul Bowal 132 North Herts Road Runners SM 1 29 19
248 Lara Frank 735 Bedford & County AC SF 1 29 23
249 Lynda Parker 715 Unattached F45 1 29 23
250 Alex Murdoch 157 Unattached F35 1 30 8
251 William Bethune 21 Bedford Harriers M50 1 30 22
252 Colin Calcutt 90 Unattached M40 1 30 30
253 David Bithell 18 Bedford Harriers M50 1 30 34
254 Warren Drury 75 Unattached SM 1 30 37
255 Catherine Keith 178 Fairlands Valley Spartans SF 1 30 58
256 Lawrance Proctor 227 Stopsley Striders M50 1 31 4
257 AJ Wickham 252 North Herts Road Runners M50 1 31 4
258 Henrietta Shone 180 Fairlands Valley Spartans SF 1 31 9
259 Andrea Ronson 246 Bedford Harriers F35 1 31 37
260 Suet H Lua 60 Bedford Harriers F35 1 31 37
261 Eleanor Draper 214 Garden City Joggers F55 1 31 43
262 Donald Williams 232 Garden City Joggers M50 1 31 44
263 Sandra Butler 196 Ramsey Road Runners F55 1 31 45
264 Colin Bradbury 291 Riverside Runners SM 1 32 9
265 Vanessa Rolfe 298 North Herts Road Runners F45 1 32 12
266 James McIntosh 216 Stopsley Striders M60 1 32 31
267 Gillian Holmes 206 Fenland Running & AC F45 1 33 28
268 Sarah Bowles 43 Riverside Runners SF 1 33 34
269 David Evans 74 Unattached M50 1 33 46
270 Morag Clifford 174 Unattached F35 1 33 57
271 Cliff Moore 269 Unattached M50 1 34 3
272 Ralph Whitlock 205 St.Albans Striders M50 1 34 7
273 Anne Wilford 33 Unattached F55 1 34 15
274 Janine Mullenger 129 Unattached F35 1 34 20
275 Louise Rigby 230 Unattached SF 1 34 22
276 J Norcross 155 Unattached F35 1 34 25
277 Francis Giffen 134 Road Runners Club M50 1 34 26
278 Keith Richardson 4 Road Runners Club M50 1 34 50
279 Stephen Humphrey 78 Unattached SM 1 35 12
280 Moira Reed 229 Veterans AC F45 1 35 15
281 Paul Charman 12 Unattached M40 1 35 24
282 Dave Woodward 282 Unattached SM 1 35 40
283 Michael Wright 705 Unattached SM 1 35 53
284 Keith Lakin 176 Unattached M40 1 36 10
285 Mark Stanley 97 Ampthill & Flitwick Flyers M50 1 37 19
286 Barbara Allen 56 Unattached F45 1 37 55
287 Staffan Wright 173 Unattached M40 1 40 57
288 Irmela Frankus 127 Erste Hanauer Lauftreff F45 1 41 14
289 Sonia Papworth 87 Unattached F35 1 41 18
290 Tracy Ewen 86 Unattached SF 1 41 18
291 Les Miller 188 Bedford & County AC M40 1 43 5
292 Jane Sizer 109 Bedford Harriers F35 1 43 21
293 Sandra Holden 197 Unattached SF 1 43 51
294 Michael Stewart 211 Unattached M40 1 44 4
295 John Pickles 172 Unattached SM 1 45 17
296 Iva Barr 31 Bedford Harriers F55 1 46 54
297 Valerie Bird 203 Bedford Harriers F45 1 47 32
298 Ruth Wills 139 Unattached SF 1 49 34
299 Margaret Clark 2 Southern Counties Vets AC F55 1 54 31
300 John Murray 20 Unattached M40 3 2 32
MENS TEAM Road Runners Club 101 pts David Marshall
Steve Keyes
Graham Barker
Stephen Beard
LADIES TEAM Garden City Joggers 230 pts Martha Hall
Suzy Fitt
Mandy Livingstone
MENS VETS TEAM Bedford & County 173 pts P. Wilkerson
Ken Wilford
M. Russell
Georgio Garofialo