Club Achievements

Club Records

Club records are split into different age groups.  To submit a claim for a club record, please make sure you have read the club record rules before emailing them to info@biggleswadeac.org.uk
U11s/U13s
loading...
U11 Girls
U11 Boys
U13 Girls
U13 Boys
Category Name Performance Location Date
60m Lauren Robinson 9.3 secs Biggleswade 30/06/2001
75m Georgia Smith 11.5 secs Sandy 14/07/2013
80m Lauren Robinson 12.5 secs Woking 02/09/2001
100m Georgia Smith 15.5 secs Sandy 11/07/2013
150m Amy Pritchard 23.9 secs Bury St Edmunds 12/08/2003
200m Amy Pritchard 34.1 secs Bury St Edmunds 22/06/2003
400m --- --- --- ---
600m Kay Brown 2mins 01.6 secs Colchester 28/08/2000
800m Kay Brown 2mins 52.38 secs Bedford 23/08/2000
1000m --- --- --- ---
1500m Sancha Corby 5mins 33.4 secs St Ives 18/06/2006
4x100m --- --- --- ---
Hurdles (55m) Lauren Ambrose 10.5 secs Welwyn Garden City 31/08/1998
Hurdles (70m) Kay Brown 14.5 secs Ilford 06/08/2000
Hurdles (75m) --- --- --- ---
60m (i) Sureyya Akay 9.63 secs Lee Valley 21/12/2019
200m (i) Sureyya Akay 33.45 secs Lee Valley 21/12/2019
800m (i) --- --- --- ---



Category Name Performance Location Date
Long Jump Kay Brown 3.84m Colchester 28/08/2000
High Jump Helen Brown 1.12m Watford 08/09/2002
Triple Jump --- --- --- ---
Discus Eden Cumberbatch 13.36m Thurrock 28/07/2003
Shot Eden Cumberbatch 5.43m Thurrock 28/07/2003
Javelin Helen Brown 13.2m Peterborough 28/09/2003
Hammer --- --- --- ---
Long Jump (i) Sophie Forbes-Laird 3.06m Lee Valley 28/02/2015
High Jump (i) --- --- --- ---
Shot (i) --- --- --- ---
Category Name Performance Location Date
60m Fergus Thompson 9.3 secs Biggleswade 20/06/1998
75m Keenan Dyer-Dixon 11.0 secs Sandy 14/07/2013
80m Rohan Ford 11.6 secs Woking 29/09/2012
100m Keenan Dyer-Dixon 15.2 secs Sandy 11/07/2013
150m Matt Baust 23.2 secs Solihull 11/07/1999
200m Ben Pierson 31.1 secs Bedford 07/08/2005
400m --- --- --- ---
600m Matt Baust 1min 57.4 secs Peterborough 30/08/1999
800m James Thomas 2mins 42.2 secs Bury St Edmunds 05/08/2007
1000m --- --- --- ---
1500m Owen Watten 5mins 47.9 secs Sandy 24/09/2011
4x100m --- --- --- ---
Hurdles (55m) Jonathan Gaskins 11.4 secs Welwyn Garden City 31/08/1998
Hurdles (70m) --- --- --- ---
Hurdles (75m) --- --- --- ---
60m (i) Oran Blake 9.87 secs Lee Valley 21/12/2019
200m (i) Oran Blake 34.97 secs Lee Valley 19/10/2019
800m (i) --- --- --- ---



Category Name Performance Location Date
Long Jump Rohan Ford 4.23m Sandy 29/09/2012
High Jump Fergus Thompson 1.17m Biggleswade 20/06/1998
Triple Jump --- --- --- ---
Discus Callum Dickson Earle 12.59m Sandy 16/08/2009
Shot Callum Dickson Earle 6.47m Sandy 06/08/2009
Javelin Callum Dickson Earle 13.71m Sandy 06/08/2009
Hammer --- --- --- ---
Long Jump (i) --- --- --- ---
High Jump (i) Oran Blake 1.25m Lee Valley 19/10/2019
Shot (i) --- --- --- ---
Category Name Performance Location Date
60m Jodie Wallace 8.83 secs Biggleswade 19/06/1999
75m Lauren Ambrose 11.5 secs Solihull 11/07/1999
80m --- --- --- ---
100m Jodie Wallace 13.8 secs Luton 14/05/2000
150m Rachel Baust 21.38 secs Biggleswade 19/06/1999
200m Valerie Snowball 28.9 secs Peterborough 05/06/2016
400m --- --- --- ---
600m Jessica Cooke 1min 55.9 secs Sandy 27/09/2014
800m Orlagh Brunning 2mins 39.13 secs Cambridge 30/06/2019
1000m --- --- --- ---
1500m Molly McKenzie 5mins 31.4 secs St Albans 29/04/2007
4x100m E Day, V Snowball, J Cooke, G Smith 59.5 secs Peterborough 10/05/2015
Hurdles (55m) --- --- --- ---
Hurdles (70m) Helen Brown 12.3 secs Bedford 07/08/2005
Hurdles (75m) --- --- --- ---
60m (i) Georgia Smith 9.0 secs Lee Valley 28/02/2015
200m (i) Leyla Akay 30.43 secs Lee Valley 23/02/2019
800m (i) Jessica Cooke 2mins 53.99 secs Lee Valley 21/02/2015
Hurdles (60m) (i) Lauren Ambrose 10.5 secs Kings Lynn 19/02/2000



Category Name Performance Location Date
Long Jump Megan Roberts 4.44m Kingston 25/07/2010
High Jump Lauren Ambrose 1.30m Biggleswade 16/06/2000
Triple Jump --- --- --- ---
Discus Sophie Steele 24.15m Kingston 29/07/2017
Shot Sophie Steele 9.06m Kingston 29/07/2017
Javelin Natasha Smith 20.97m Bedford 13/05/2012
Hammer --- --- --- ---
Long Jump (i) Lauren Ambrose 3.95m Kings Lynn 19/02/2000
High Jump (i) Helen Brown 1.25m Kings Lynn 23/01/2005
Shot (i) --- --- --- ---
Category Name Performance Location Date
60m Paul Arkwright 8.61 secs Biggleswade 19/06/1999
75m --- --- --- ---
80m Jonathon Drinkwater 13.2 secs Bracknell 31/03/2001
100m Jake Ovenden 12.5 secs Bedford 07/08/2005
150m Matt Winter 21.4 secs Biggleswade 30/06/2001
200m Jake Ovenden 27.2 secs Sandy 01/10/2005
400m Matt Baust 66.1 secs Enfield 29/07/2001
600m Matt Baust 1min 55.8 secs Biggleswade 30/06/2001
800m Connor Trudgill 2mins 27.89 secs Cambridge 17/07/2010
1000m Jonathon Drinkwater 3mins 45.0 secs Bracknell 31/03/2001
1500m Connor Trudgill 4mins 59.7 secs Luton 06/06/2010
4x100m L Bruce, C Best, S Stock, G Humberstone 58.6 secs Bury St Edmunds 22/06/2003
Hurdles (55m) --- --- --- ---
Hurdles (70m) --- --- --- ---
Hurdles (75m) Callum Dickson Earle 12.4 secs Bedford 03/07/2011
60m (i) Georgia Smith 9.0 secs Lee Valley 28/02/2015
200m (i) Leyla Akay 30.43 secs Lee Valley 23/02/2019
800m (i) Jessica Cooke 2mins 53.99 secs Lee Valley 21/02/2015
Hurdles (60m) (i) Lauren Ambrose 10.5 secs Kings Lynn 19/02/2000



Category Name Performance Location Date
Long Jump Rohan Ford 4.81m Sandy 03/08/2014
High Jump Josh Watson 1.50m Bedford 17/06/2007
Triple Jump Alex Ingham 9.30m Sandy 19/06/2008
Discus Jorden Best 23.22m Peterborough 28/09/2003
Shot Billie Ballam 9.61m Milton Keynes 03/07/2005
Javelin Rhys Harvey 34.35m Sandy 27/09/2008
Hammer Evan Cole 14.41m Sandy 26/09/2009
Long Jump (i) Peter Murphy 3.76m Lee Valley 21/10/2017
High Jump (i) Donncha Blake 1.30m Lee Valley 23/02/2019
Shot (i) --- --- --- ---

Club Records (Legacy)

Club records are split into different age groups.  To submit a claim for a club record, please make sure you have read the club record rules before emailing them to info@biggleswadeac.org.uk

U11s & U13s
U15s & U17s
U20s
Seniors & Vets (track & field)
Seniors & Vets (road running)

Sandy Sports Centre Stadium Records

For the latest Sandy Sports Centre Athletics Stadium records, please click here.

Club Awards

The club individual awards are presented to both junior and senior athletes.  The junior presentation evening is usually held in September and is combined with a disco.  The senior presentation evening is usually held in February.  Both evenings celebrate the achievements of individuals whilst making it a fun and sociable evening.

The list of current and previous award winners can be found here.

Club Honours

Date
Athlete
Details
Jan 2020
Leonie Brunning
high jump SEAA U20 indoor 3rd
Jul 2018
Leonie Brunning
represented England SIAB Glasgow HJ silver medal
Jul 2018
Leonie Brunning
English Schools Silver Medal HJ 1.75 m (Ranked 3rd in UK)
Jun 2017
Alex Ingham
Northern Champion Senior Javelin Sport City Manchester
May 2015
Euan Dickson Earle
110 m Hurdles IFAM Belgium Ordegem U20 (Ranked European No. 1)
Mar 2015
Euan Dickson Earle
won hurdles and given given captaincy of England u20 team
Jan 2015
Euan Dickson Earle
won the SEAA indoor title in a SB of 7.88sec
Jun 2014
Euan Dickson Earle
110 m H SEAA U20 Crystal Palace Silver medal
May 2014
Euan Dickson Earle
110 m H Loughborough International U20 3rd
Mar 2014
Euan Dickson Earle
60 m H represented England U20 International in Wales Silver medal
Feb 2014
Euan Dickson Earle
60 m H English Record 7.63 silver medal national U20 Champs Sheffield
Jul 2013
Tom Boggon
ESAA 2nd U17 (Inter Boys) Triple Jump
Jul 2013
Ethan Metcalfe
ESAA 2nd U17 (Inter Boys) 200m
Jul 2013
Euan Dickson Earle
Sprint Hurdles 5 in final, IAAF World Youth Championships Ukraine
Jun 2013
Alex Ingham
Winner SEAA Championships U20 Javelin
Jun 2013
Euan Dickson Earle
World Schools Championships (rep England schools) Sprint Hurdles Winner, 3rd Long Jump - Skolov Czech
Mar 2013
Euan Dickson Earle
(U20) Celtic Cup representing England 60m Hurdles, Cardiff
Feb 2013
Tom Boggon
(U17) National Indoor Championships Silver Medal Triple Jump, Birmingham
Feb 2013
Euan Dickson Earle
(U20) National Indoor Championships Bronze Medal 60m Hurdles, Birmingham
Aug 2012
Tom Boggon
U15 2nd England Athletics Championships Triple Jump
May 2012
Euan Dickson Earle
UK School Games Silver Medal 100 m Hurdles, Olympic Park
Feb 2012
Euan Dickson Earle
National Indoor Champion U17 Mens Sprint, Hurdles Birmingham
Aug 2011
Euan Dickson Earle
Southern AA Champion U17 Mens 100 m Hurdles, Ashford
Feb 2011
Euan Dickson Earle
National Indoor 3rd U17 Mens Sprint Hurdles, Birmingham
Feb 2010
Euan Dickson Earle
(U15) England Athletics - Indoor 60m Hurdles Bronze, Birmingham
Jan 2010
Euan Dickson Earle
(U15) SEAA - Indoor 60m Hurdles Gold , Lee Valley
Aug 2009
Alice Middleton
(U20) Intercounties - 400m Hurdles Gold, Barnet Copthall
Jan 2009
Alice Middleton
(U20) SEAA - Indoor 400m Silver, Lee Valley
Aug 2006
Alice Middleton
(U20) SEAA Intercounties - 400m Gold, Windsor
Jul 2004
Kay Brown
(U15) English Schools Championships - Podium, Gateshead
Apr 2004
Jordan Best
National Sports Hall Championships - High Jump Gold, Birmingham
Jan 2004
Kay Brown
(U15) SEAA - Indoor 60m Hurdles Gold, Bedford
Aug 2000
Lauren Ambrose
(U15) AAA Championships - High Jump, Sheffield
Aug 2000
David Brown
(V40) SEAA - 800m Gold, Barnet Copthall